Milyonlarca tapu sahibini heyecanlandıran gelişme: Geriye dönük 5 yıllık para iadesi yapılacak

Arsa, işyeri, konut ve arazi gibi gayrimenkullere sahip olan birçok vatandaş, emlak vergisi ödeme zorunluluğuyla karşı karşıya. Birçok kişi muafiyet durumlarını bilmediği için gereksiz yere vergi ödemekte. Fakat belirtilen şartlar dahilinde tapu sahiplerinin 5 yıllık parasını alabilmeleri mümkün. İşte detaylar…

Emlak vergisi muafiyet koşullarını karşılayan kişiler, geriye dönük olarak ödedikleri emlak vergisini iade alabilirler. Ancak, bu fırsattan haberdar olmayan ve muafiyet şartlarını bilmeden ödeme yapan birçok kişi bulunuyor.

Emlak vergisi ödemelerinde muafiyet koşullarını sağlayan vatandaşlar, son 5 yıl içinde ödedikleri miktarları geri alma hakkına sahip.

1 KASIM 2023 İTİBARIYLA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

1 Kasım 2023 itibariyle başlayan emlak vergisi ikinci taksit dönemi, 30 Kasım 2023 tarihine kadar devam edecektir. Bu süre içinde emlak vergisi ödemesi yapmak zorunludur. Vergi Usul Kanunu gereğince fazla tahsil edilen vergilerin iadesi de mümkündür. Emlak vergisi mükellefleri, bu tarih aralığında ödeme yapmayı unutmamalı.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAF?

Gelir İdaresi’nin belirlediği muafiyet şartlarına uyan kişiler, önceki 5 yıl içinde ödedikleri emlak vergilerini geri alabilirler. Geriye dönük bu 5 senelik para iadesi için başvuruda bulunmak, muafiyet koşullarını yerine getiren mükellefler için bir hak olarak sunulmakta.

Muafiyet şartları, bireylerin evlerinin tek konut olması, evin 200 metrekareyi aşan bir büyüklüğe sahip olması, ek gelire sahip olmamaları gibi kriterleri içermektedir. Emekliler, ev hanımları, şehit eşleri veya yetim çocukları, gaziler ve işsizler, bu muafiyet şartlarına uyan bireyler olarak kabul edilerek emlak vergisi muafiyeti kapsamına girebilir.

EMLAK VERGİSİNDE GERİYE DÖNÜK 5 YILLIK İADE NASIL ALINIR?

Emlak vergisinden muaf olduklarını bilmeyen ve gereksiz yere bu vergiyi ödeyen vatandaşlar, geriye dönük en fazla 5 yıl süresince ödedikleri miktarın iadesini talep edebilirler. İade hakkını kullanmak isteyen kişiler, bu süreç için belediyelere dilekçe ile başvuruda bulunabilir. Başvurular sonucunda gereksiz yere tahsil edilen vergiler iade edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x