Büyükşehirden üretici kadınlara destek

MERSİN (İGFA) – Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, üretici kadınlara destek vermek ve üretici kadın emeğinin görünürlüğünü artırmak için hayata geçirdiği üretici kadın stantları, kent genelinde faaliyet göstermeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin, Mut ilçesinde bulunan Taşhan’da hizmete açtığı stantlarda satış yapan üretici kadınlar, kendi ilçelerinden sonra merkezde de ürünlerini satışa sunma imkanı buldu.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı koordinesinde Akdeniz ilçesinde yer alan Yoğurt Pazarı’nda kurulan stantların başına geçen üretici kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini daha fazla insana tanıtma ve kazanç elde etme imkanı buldu.

Temer: “İmkan verildiğinde, kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok”

Mut ilçesinden gelerek stant açan üretici Cemile Temer, hobi olarak başladığı taş boyama ve doğal taştan takı yapımı işini, emeklilikten sonra kazanca dönüştürmek isteyerek yola çıktığını anlattı. Büyükşehir’in Mut Taşhan’da yer alan üretici kadın stantları ile tanıştıktan sonra 3 yıldır satış yaptığını belirten Temer,

“Taşhan’da böyle bir proje olmasaydı, ben böyle bir şey asla yapamazdım. İmkan verildiğinde, zaten kadınların yapamayacağı hiçbir şey yok. Büyükşehir de bu konuda bize son derece destek veriyor” dedi.

Cenk: “Büyükşehir’in stantları sayesinde tüketicilerle daha kolay buluşuyoruz”

Üretici Ayşe Cenk ise; peynirden tereyağına, kayısı kurusundan alıç sirkesine kadar Mut’a özgü birçok ürünü, Büyükşehir’in stantları sayesinde tüketiciyle daha kolay buluşturduğunu belirterek, “Her yere çağrılıyorum. Buraya da getirdiler, sabah erkenden buradaydık. Satış da yaptım” diye konuştu. Büyükşehir tarafından geçtiğimiz haftalarda Mut’ta gerçekleştirilen Patkara Bağ Bozumu etkinliğine de katıldığını aktaran Cenk, “O etkinlikte kartımı verdiğim kişiler hep aradılar. ‘Mersin’e gelmeyecek misin?’ diye sordular. Geldim, postumu da paylaştım. Duyanlar gelecektir” ifadelerine yer verdi.

Köselerli: “Etkinliklere sık sık çağrılmak bizi de mutlu ediyor”

Büyükşehir’in stantlarında el işi ürünler satan üretici Cemile Köselerli ise, “3 yıldır stant açıyorum. Böylesi etkinliklere de sık sık gidiyoruz. Bu da bizi çok mutlu ediyor. Daha önce Gülnar’a ve Tarsus’a da gittik. Vahap Bey’den son derece memnunuz ve seviyoruz” dedi.

Kara: “Büyükşehir her şeyde bize yardımcı oluyor”

Üretici Neşe Kara ise, “Salça, zeytin, turşu, zeytinyağı, yani bir mutfakta ne lazımsa satıyorum. 3 yıldır yapıyoruz, çok da memnunuz” dedi. Büyükşehir’in özellikle kadınlara olan desteğinin çok iyi olduğunu vurgulayan Kara, “Her şeyde bize yardımcı oluyorlar. Mut’tan buraya geliyoruz, her şeyi onlar sağlıyor. Bize yerimizi de ayarlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x