Gazze’deki hastane saldırısı dünya basınında: ‘Bölgede öfke yayılıyor’

İsrail’in 17 Ekim Salı akşamı Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlediği ve 500’den fazla sivilin hayatını kaybettiği saldırı dünya basınında da geniş yer buldu.

FRANCE 24: ÖFKE VE KINAMA

Fransa’nın France 24 haber sitesi, saldırıya ilişkin olarak “Gazze’deki ölümcül hastane saldırısının ardından öfke ve kınama” başlığıyla yayınladığı haberde, “Gazze’deki hastane yerleşkesine yapılan ve sağlık yetkililerinin yüzlerce insanın ölümüne neden olduğunu açıkladığı saldırı dünya çapında öfke ve kınamaya yol açtı” denildi.

AP: İSRAİL’İN ÇAĞRISI SONRASI HASTANEYE SIĞINMIŞLARDI

ABD’nin Associated Press (AP) haber ajansı, konuya ilişkin haberinde, “Patlamanın Gazze’deki hastanede yüzlerce kişini ölümüne sebep olmasının ardından Hamas ve İsrail birbirini suçluyor; bu esnada bölgede öfke yayılıyor” başlığına yer verdi. Patlamanın ardından Ürdün’de ABD Başkanı Joe Biden ve Filistin lideri Mahmud Abbas’ın da katılımıyla düzenlenmesi planlanan ‘Gazze’ zirvesinin iptal edildiği aktarılan haberde, hastaneden yansıyan görüntülerde binanın alevler içinde kaldığının görüldüğü aktarıldı.

AP, haberinde, saldırıdan önce İsrail’in ‘güneye gitme’ çağrısı yaptığını, bunun üzerine yüzlerce Filistinlinin aralarında el-Ehli Baptist’in de olduğu hastanelere sığındığını hatırlattı.

DER SPIEGEL: İSRAİL SES KAYDI YAYINLADI, İSLAMİ CİHAD’I SUÇLADI

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde, İsrail’in hastaneye yönelik saldırıdan İslami Cihad’ı sorumlu tuttuğu belirtildi. İsrail ordusunun saldırıdan bir gün sonra bir ses kaydı yayınladığını aktaran Der Spiegel, İsrail’e göre, bu telefon görüşmesinin, patlamanın ardından iki Hamas mensubu arasında yapıldığını yazdı.

İddiaya göre, konuşan kişilerden biri İsrail’in saldırıdan İslami Cihad’ı sorumlu tuttuğunu hatırlatıyor, diğeri ise şaşırmış bir şekilde “Bizden biri olduğunu mu söylüyorlar?” diyordu. Bu soruya karşılık, ilk konuşan Hamas mensubu, “Öyle görünüyor” ifadelerini kullanıyordu. “Başka bir yerde patlayamaz mıydı?” sorusunun da duyulduğu kaydedilen ses kaydının gerçek olup olmadığı ise Der Spiegel’in haberine göre henüz netlik kazanmadı.

EURONEWS: İSRAİL SALDIRISINDAN KAÇIP BURAYA SIĞINMIŞLARDI

Fransa’nın Euronews haber sitesi de hastanedeki saldırıya ilişkin haberinin başlığında, İsrail’in hastanedeki patlamanın sorumluluğunu reddettiğine vurgu yaptı. Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttuğunu ve 500’den fazla kişinin öldüğünü açıkladığını hatırlatan Euronews, bu kişilerin çoğunun devam eden İsrail saldırışlarından kaçarak hastaneye sığınmış kişiler olduğu ifade edildi.

SÜDDEUTSCHE ZEITUNG: ‘ÇATIŞMADA YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI’

Almanya’nın Die Süddeutsche Zeitung gazetesi hastane saldırısına ilişkin haberinde Hamas lideri İsmail Haniye’nin ‘çatışmada yeni bir dönüm noktası’ sözlerine yer verdi.

Hastanedeki patlama hakkında ne bilindiğini derleyen gazete, haberinde, “ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail’e gelmesinden saatler önce bir roket Gazze kentindeki bir hastaneyi vurdu. Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Kesin ölü sayısı gibi roket saldırısının arka planı da henüz netlik kazanmadı” ifadelerine yer verdi.

NYT: FİLİSTİN İSRAİL’İN 500 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Dünkü saldırının ardından ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times (NYT) da saldırıyı “Biden, İsrail’i ziyarete hazırlanırken Gazze saldırısında 500 kişi öldü” manşetiyle duyurdu. The New York Times’ın haberinde, manşetin altında da “Filistinli yetkililerin, İsrail hava saldırısının neden olduğunu belirttikleri Gazze kentindeki hastanede yaşanan patlamada en az 500 kişi öldü” ifadesine yer verildi.

Gazete kısa süre sonra bu ifadeyi, “Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail hava saldırısının Gazze’deki hastaneyi vurduğunu ve 500 kişiyi öldürdüğünü açıkladı” şeklinde değiştirdi.

WP: İSRAİL VE FİLİSTİNLİ YETKLİLER SUÇU BİRBİRİNE ATIYOR

ABD’nin The Washington Post (WP) gazetesi, manşette “Filistinli yetkililere göre, Gazze’deki hastane saldırısında yüzlerce kişinin öldüğünden endişe ediliyor” ifadesini kullanırken, haberinde “İsrailli ve Filistinli yetkililer, Gazze’deki hastaneye ölümcül saldırıyla ilgili suçu birbirine atıyor” ifadelerini kullandı. CNN International, hastaneye yönelik saldırı haberini ilk olarak “Yetkililer, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısında yüzlerce kişinin öldüğünü belirtiyor” başlığıyla verirken, daha sonra “İsrail” ifadesini çıkardı ve “Filistinli yetkililer, Gazze’deki hastane saldırısında yüzlerce kişinin öldüğünü belirtiyor” başlığını attı.

‘YÜZLERCE KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNDEN KORKULUYOR’

Patlama İngiltere basınında da geniş yer buldu. The Guardian gazetesi, başta “Hamas’ın idaresindeki Sağlık Bakanlığı’na göre 200-300 kişi saldırıda öldü” manşetini atarken, daha sonra “Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, Gazze’deki hastaneye hava saldırısında yüzlerce insan öldü” ifadesi kullanıldı. BBC de “Filistinli yetkililer: Gazze’deki hastaneye İsrail saldırısından yüzlerce kişi öldü” başlığını kullandı. Sonra başlığı, “İsrail saldırıyı reddederken, Gazze’deki hastanede yüzlerce kişinin öldüğünden korkuluyor” şeklinde düzenledi.

SALDIRI ÇİN, HİNDİSTAN VE RUSYA BASININDA

Çin’in devlet haber ajansı Xinhua, dün akşam saatlerinde ‘acil’ koduyla geçtiği haberinin başlığında, “Gazze’deki hastaneye İsrail hava saldırısında yüzlerce kişi öldü” ifadesine yer verdi. Rusya devlet haber ajansı TASS ise saldırıyı, “Gazze kentindeki hastaneye İsrail saldırısında 300’den fazla kişi öldü” başlığıyla duyurdu.

Hint haber ajansı ANI News, “Gazze’deki hastanede patlamada yüzlerce kişi öldü” başlığını kullanırken, Hindistan TV kanalı NDTV’nin haberinde de “Gazze, hastaneye hava saldırısında 200 kişinin öldüğünü açıkladı. İsrail, bunu Hamas’ın yaptığını belirtti” başlıkları kullanıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x