Paris Olimpiyatları öncesi şehir alarm veriyor!

Fransız şair Charles Baudelaire, ‘Paris Sıkıntısı’ isimli eserinde, dünyanın en güzel şehrinde bile olsa bireyin ızdıraplarının eksik olmayacağına işaret ederek, bu yaralara yapılacak pansumanları sıralar. Türünün önde gelen örneklerinden olan kitabında ‘herkesin harcı değildir kalabalıkla yıkanmak/bir sanattır ondan hoşlanmak’ der…
Baudelaire bundan 150 yıl evvel, aslen bir iç sıkıntısından bahsetmektedir. Fransa’nın başkentinde bugünlerde ise, dış mekanlardan kaynaklı bir sıkıntının hayaleti dolaşıyor. Ünlü yazarın biraz da kinayeli bir şekilde övdüğü kalabalıklar, an itibariyle kimilerini kara kara düşündüren yığınlara dönüşmüş durumda.
Fransızlar tarihin en görkemli olimpiyatına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor… Müsabakalar için artık geri sayıma geçilirken, organizatörler varolan ve olması muhtemel sorunlara çözüm arayışlarını sürdürüyor. Bir çok ilklere sahne olacağı için, önceki edisyonlara göre zaman zaman farklı çözümler üretilmesini gerektiren ‘sıkıntılar’, ivedilikle aşılmaya çalışılıyor.

Hattı değil sathı müdafaa
Organizasyon komitesinin en çok mesai harcadığı konuların başında ‘güvenlik’ geliyor. Müsabakaların düzenlendiği alanlara girişlerde yapılan kontroller bu mekanları ‘steril’ hale getirmekte son derece iyi sonuçlar verir. Ne var ki sporun bu en büyük buluşmasında bu kez bir ilk yaşanacak ve neredeyse şehrin tamamının, en az her bir spor sahası kadar güvende olması gerekecek.
2024 Paris’te, olimpiyat oyunlarının açılışı ilk kez stadyumda yapılmayacak. Bunun yerine kentin ortasından geçen Seine Nehri açılış törenine ev sahipliği yapacak. Altı kilometrelik bir yol boyunca, sporcular kafileler halinde nehir kenarında toplanan seyircileri selamlayacak. Dolayısıyla güvenlik emekçileri için hattı müdafaa yerini sathı müdafaaya bırakacak ve o satıh ünlü şehrimizin bütünü olacak.

Bir B planı bulunuyor
Moskova’da geçtiğimiz haftalarda bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısı, burada da yetkilileri teyakkuza geçirmiş durumda. Yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği olayın ardından Fransız hükümeti ülkedeki terör alarmını en üst seviyeye çıkardı. Buna karşın yetkililer 2024 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na yönelik şu aşamada bir tehdit olmadığını belirtiyorlar.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, 2024 Olimpiyatları öncesinde aşırılıkçı saldırılara veya güvenlik krizine maruz kalınması durumunda, Seine nehri kıyısındaki devasa açılış töreninin ertelenebileceğine yönelik sözleri de akılların bir köşesinde tutuluyor:
“Fransızları çok gururlandıracağını umduğum eşsiz bir açılış töreni hazırlıyoruz. Diyelim ki Olimpiyatlara 15 gün kaldı ve terörist saldırılar oldu. O zaman nehir üzerinde bir tören düzenleyemezsiniz. Elbette profesyoneller olarak B, C ve benzeri planlarımız var. Her şeye hazırlıklı olmalısınız.”

‘Liverpool’ akıllarda
Güvenlik kadar üzerine titrenilen bir diğer konu ise organizasyon becerisi… Stade de France’da iki yıl önce düzenlenen Real Madrid-Liverpool Şampiyonlar Ligi finali skandal görüntülere sahne olmuş, dev maç tarihte ilk kez kırk dakikalık gecikmeyle başlamıştı. Liverpool taraftarlarının çektikleri çilenin sonunda binlerce kişiye bilet iadeleri yapıldı, Avrupa futbolunun patronları tazminat ödemek zorunda kaldı.

İngiliz seyircilerin stada geliş güzergahındaki yolların doğru ayarlanamaması, taraftarların mobilizasyonunu zorlaştıran yol üstü engelleri, kontrol noktalarının yanlış yerde kurulması ve turnikelerin kapatılarak yığılmaya neden olması gibi bir çok aksaklığın, konuyla ilgili oluşturulan bağımsız bir araştırma raporunun bulgularıyla sabit olduğunu bu noktada hatırlatalım. Bir de buna yerel polisin, Liverpool taraftarlarını tartakladığı ve yüzlerine doğru biber gazı sıktığı görüntüleri ekleyelim…
Aslında iyi bir organizasyon ülkesi olan Fransa, yaşadığı bu ‘yol kazası’nda kendisini dünyaya rezil eden görüntüleri tersine çevirmeye çalışacak. Bunun için sporun en üst düzey buluşması olimpiyatlardan daha iyi bir er meydanı bulunamazdı herhalde. O sebeple 2024 Olimpiyat Oyunları, Paris’teki bu sıkıntıyı da geride bırakmak için bir büyük fırsat olarak görülüyor.

Seine Nehri alarmı
Olimpiyatlardaki bazı yüzme yarışlarını nehirde yapmak için milyonlarca euro harcandı. Buna karşın Seine henüz temizlenemezken, sudaki koli basili seviyesi yüzmeye müsaade etmiyor

Paris’teki Seine Nehri, Olimpiyat Oyunları için uzun bir süredir yüzülebilir hale getirilmeye çalışılıyor. Seine Nehri’nde, oyunlar öncesi planlanan bazı triatlon yarışmalarının yüzme ayakları sudaki kirlilik nedeniyle iptal edildi. Temizlik çalışmaları yürütülen nehirden alınan suyun analiz sonuçları, nehrin yüzmeye elverişsiz olduğunu ortaya koyuyor.
Olimpiyat Oyunları’nda bazı yüzme yarışmalarının Seine Nehri’nde yapılması planını ciddi bir biçimde tehlikeye atan durumu düzeltmek için bir yandan temizlik çalışmaları yapılırken, bir yandan da deneme amaçlı yüzme etkinlikleri düzenlenmeye devam ediyor.
Kolibasili başta olmak üzere son dönemde sudan alınan örneklerde, makul seviyeleri aşan bir çok bakteri türüne rastlandı. Ancak yetkililer nehirdeki çalışmaların henüz tamamlanmadığını, an itibariyle aktif olmayan arıtma tesislerinin oyunlar için faaliyete geçmesiyle sorunun zamanında giderileceğini savunuyor.
Milyonlarca euro harcanarak gerçekleştirilen temizleme çalışmalarına karşın suyu bekleyen bir başka tehlike daha var, o da şiddetli yağmur… Olumsuz hava koşullarının sudaki koli basili seviyesini artıracağı, triatlon yarışmasının ertelenebileceği veya yüzme etabının iptal edilebileceği belirtiliyor.

Bu olimpiyatta grev var!
2024 Olimpiyatları’nın organizatörlerini en çok düşündüren konuların başında ülkedeki grev çağrıları geliyor. Oyunların düzenleneceği 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerini de kapsayan bir çok iş bırakma eyleminin duyurusu çoktan yapılmış durumda. İşçi sendikalarının en güçlü olduğu ülkelerden olan Fransa’da bir kez grev kararı alındımı, kararlılıkla uygulandığı biliniyor.
Ulaşım, sağlık, emniyet başta olmak üzere bir çok iş kolunda çalışanlar, koşullar iyileştirilmezse iş bırakmaya hazırlanıyor. Kaldırım taşlarının altındaki kumsal kadar riskli görülen grev tehdidinin önüne geçmek için hükümet, olimpiyatlar süresince görev yapacak kamu görevlilerine ikramiye teklif etti.
Bu arada grevler dev organizasyon daha başlamadan oyunlar üzerindeki etkisini gösterdi. Olimpiyat madalyalarını üreten darphane işçileri geçtiğimiz günlerde eylem yaparak ücretlerin iyileştirilmesi; aksi takdirde madalya üretimini aksatabilecekleri uyarısında bulundu.

Göçmen nakliyat!
Fransa’nın başkentindeki göçmen ve sığınmacılar, oyunlar sırasında şehri daha sorunsuz göstermek adına, ülkenin farklı kentlerine taşınıyor. Köprü altlarında, parklarda ve kuytu sokak köşelerindeki bu izinsiz ikametgahlar birer birer kaldırılırken, buralardaki insanların bir kısmı otobüslerle kırsal kesime ve çeşitli başka şehirlere naklediliyor. Kırsal kesimlerindeki ve kasabalarındaki bazı belediye başkanları, göçmenlerin kendi bölgelerine getirilmesine tepki gösterirken, bu politikasını eleştirdikleri merkezi yönetimle karşı karşıya geliyor.

Kısa kısa notlar…
* Oyunlar sırasında 45 bin polis ve jandarma görev yapacak. 2 bin 500 yabancı polis ve jandarma da desteğe gelecek.
* Yaklaşık 50 ülke güvenlik güçlerini göndermek suretiyle olimpiyatlar sırasında ev sahibi ülkeye destek verecek.
* Paris 2024 Organizasyon Komitesi, gerçekleştirdiği üç ihale ile 47 özel güvenlik şirketine de görevlendirme verdi.
* Açılış töreninin olduğu gün Paris’in 150 kilometre yarı çapındaki hava sahası tüm gelen-giden uçuşlara kapatılacak.
* Hava sahası uçuşa kapatılacağı için açılış törenine gelecek devlet başkanları geceyi mecburen Paris’te geçirecek.
* Büyük tekne geçişlerinin yapılacağı açılıştan bir hafta önce Seine Nehri çevresindeki tüm alan trafiğe kapatılacak.
* Açılış töreni gününde öğle saatlerinden itibaren ambulans, itfaiye gibi acil durumlar dışında kimse geçemeyecek.
* 26 Temmuz’daki açılış töreni öncesinde, 27 Mayıs ve 17 Haziran tarihlerinde açılışın provaları yapılarak denenecek.
* Yüz binlerce kişi nehirdeki açılış törenini takip edecek, oyunların toplam seyircisi 10-15 milyon olarak bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x