Zirai ilaçlamada insansız hava aracı dönemi

Kapasitelerine göre 4 farklı modelde zirai ilaçlama üretimi yaptıklarını söyleyen Harun Varol, amaçlarının en iyi teknolojiyi yerli imkanlarla üretip en uygun fiyatla çiftçiye sunabilmek olduğunu belirtti. Varol, “Başladığımızda prototipleri ürettikten sonra uzun bir süre bir satışa sunmadık. Farklı arazilerde, farklı iklim şartlarında gece, gündüz cihazlarımız uzun bir süre test ettik, iyileştirmeler yaptık. Sürekli deneyerek ve daha iyisini yaparak en iyisine emin olduk sonra ticarileşme kısmına geçtik. Bu süreçte cihazlarımızı son sınırına kadar zorladık, düşme, çakılma, bunun gibi durumlar da oldu. Biz bunları görüp daha da iyileştirdik ve çiftçinin elinde de bu cihazların problemsiz çalışmasını sağladık” dedi.

Üreticilerin insansız hava araçları ile yaptıkları ilaçlama ile maliyetlerinin düştüğünü ve daha fazla verim aldığını kaydeden Varol, “Üreticiye maliyet anlamında oldukça yüksek bir katkısı var. İlaçlama verimi olarak en az yüzde elli gibi daha verimli bir ilaçlama imkanı sunuyor insansız hava araçları. Çünkü geleneksel ilaçlamaya göre çok daha düşük partiküller halinde atıyorsunuz bu yöntemle ve bu partikülleri bitkiye etkisi daha hızlı oluyor. Bunun geleneksel yöntemle, traktörle tarlaya girdiğinizden dolayı akaryakıt masrafı, tarlanın çiğnenmesi, personel maliyetleri ortaya çıkıyor. İnsansız hava aracılığıyla yapılan ilaçlamanın yüzde yetmiş daha az maliyetle bitirildiğini gördük. Bunun yanında daha az ilaçla daha fazla verim söz konusu. Kullanan çiftçiler, genel olarak çeltik ve zararlı böceklerle mücadele konusunda geleneksel yöntemde yapılan işlemlere göre çok daha verimli olduğunu beyan ettiler” ifadelerine yer verdi.

Amaçlarının üretilen insansız hava araçlarında yüzde yüz yerliliğe ulaşmak olduğunu söyleyen Varol, “Biz her ne kadar yerli imal etsek de belli parçaları yurt dışından almak zorundayız. Cihazların yerlilik oranını arttırmak üzerine hala çalışıyoruz. Yüzde yüz yerliye kadar çıkarmak temel hedefimiz” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x